Jak kupować samochód poleasingowy?
Coraz większą popularnością cieszy się już nie tylko leasing i wypożyczanie długo i krótkoterminowe samochodów, ale również zakup aut poleasingowych. Opinie na ten temat są skrajne i często osoba nieinteresująca się tym tematem, a chcąca kupić taki samochód może nie wiedzieć co koniec końców zrobić…
Co najważniejsze to zwrócenie uwagi na kilka bardzo ważnych aspektów, głównie finansowych i technicznych, o których należy pamiętać przed zakupem samochodu poleasingowego. Statystycznie wychodzi, że w ubiegłym roku za pomocą leasingu sfinalizowano transakcje na ponad 58 miliardów złotych! Najczęściej zakupy odbywają się na auta osobowe oraz dostawcze do 3,5t. Jest to 45% całego biznesu. Z rozwiązań jakie daje leasing korzysta głównie sektor małych i średnich firm, które cały czas się rozwijają i szukają oszczędności np. przy zakupie całej floty.
Co ciekawe, bardzo ważne i przemawiające za takim sposobem zakupu auta to fakt, że cena poleasingowego samochodu może być nawet o 20-30% niższa, aniżeli cena za auto w takim samym stanie i z takim samym rocznikiem zakupionym w komisie lub od osoby prywatnej. To jest właśnie główna determinanta powodująca coraz większe powodzenie w tym sektorze sprzedażowym. Jeśli szukamy większych oszczędności przy zakupie samochodu warto zainteresować się tematem aukcje samochodów poleasingowych Warszawa.
Kolejny pozytywny fakt to wiek samochodów. Są ona dość nowe i najczęściej nie maja więcej niż 3-5 lat. To sprawia, że w większości przypadków ich stan techniczny jest bardzo dobry, a przebieg wynosi 100-150 tysięcy przejechanych kilometrów. Dzieje się tak, ponieważ samochody które były w leasingu miały zawsze regularny serwis, a wszelkie naprawy były wykonywane na czas. Ponadto naprawy oraz serwisy odbywają się najczęściej w autoryzowanych stacjach obsługi. Gwarantuje to najwyższą jakość, przebieg, historia serwisowa jest przejrzysta i udokumentowana. Nie ma więc możliwości by sprzedawca ukrył np. stłuczkę czy wady techniczne.
Niebezpieczeństwo pojawia się, kiedy trafimy na kierowcę, który nie dbał o leasingowane auto. Niestety, panuje przeświadczenie, że samochód służbowy jest traktowany znacznie gorzej aniżeli własne auto. Nie jest to oczywiście regułą, ale na pewno trzeba sprawdzić stan wizualny zewnątrz, jak i wewnątrz kupowanego samochodu.
Na pewno bardziej opłaca się zakup aut wyższej klasy, które były użytkowane głównie przez kadry menadżerskie. Nie przypominają one wyglądem samochodów czysto służbowych, a ich przebieg i eksploatacja jest również o wiele mniejsza.
Podsumowując, najważniejsze kwestie jakie należy poruszyć przed zakupem auta poleasingowego to przede wszystkich dokładne oględziny auta, które nas interesuje, po drugie upewnienie się czy ekspertyzy techniczne były wykonywane w autoryzowanych warsztatach. Jeśli nie, warto takową wykonać przed zakupem. Obowiązkiem jest również dokładne sprawdzenie historii serwisowania bowiem prawidłowo i systematycznie wypełniana książka jest swoistą skarbnicą wiedzy o samochodzie, który zamierzamy w niedalekiej przyszłości zakupić.
Mirea33
3 kwietnia 2018 - 15:57
Przyznam, że ceny są kuszące 20-30% taniej robi wrażenie, ale większość nie chce tego typu aut z obawy przed tym, że były zbyt mocno eksploatowane.
Mikołaj
10 kwietnia 2018 - 09:00
ogólnie samochody są bardzo drogie… w reklamach piszą, ceny typu 40 tysięcy, ale później okazuje się że to wersja podstawowa i nie ma połowy rzeczy, które ma obecnie każde auto.
O99
7 maja 2018 - 16:05
leasingowe samochody warto kupić dla firmy, ale prywatnie raczej odradzam, oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty, ale na ogół są to samochody dość mocno eksploatowane