Jak dobrać wolnostojący kran ogrodowy?

Posiadanie własnego ogrodu jest marzeniem wielu osób, jednak jego odpowiednie urządzenie może wymagać sporego nakładu pracy. W trakcie robót w jego obrębie trzeba nie tylko posadzić rośliny i wytyczyć ścieżki, lecz również zadbać o dostęp do odpowiedniej infrastruktury. Jej częścią jest źródło wody, pozwalające zarówno na umycie rąk po zakończeniu pracy na grządkach i rabatach, jak i na łatwe napełnienie konewki w celu podlania roślin. Rozwiązaniem, które spełni wszystkie te zadania, jest wolnostojący kran ogrodowy. Na rynku dostępne są różnorodne modele produktów tego typu – jak więc dobrać odpowiedni?

Jakie funkcje pełni wolnostojący kran ogrodowy?

Warto przede wszystkim zastanowić się, jaka ma być rola tego źródła wody w naszym ogrodzie. Najczęściej wolnostojący kran ogrodowy spełnia opisaną wyżej funkcję – jest wyposażeniem, dzięki któremu można przeprowadzić podstawowe zabiegi higieniczne, łatwo napełnić naczynia służące do podlewania lub opłukać z ziemi narzędzia, tak, by możliwe było ich przechowywanie.

Obecnie jednak coraz częściej ogród stanowi nie tylko miejsce, w którym uprawia się warzywa, przeznaczone na stół właściciela, lecz jest również rodzajem salonu, a więc swoistym przedłużeniem domu i terenem wypoczynku lub nawet urządzania przyjęć i innych uroczystości. W rezultacie takiej zmiany podejścia wolnostojący kran ogrodowy staje się również elementem dekoracji tej przestrzeni. Ważne są więc jego walory estetyczne oraz dopasowanie do stylu mebli, znajdujących się w jego otoczeniu. Wybierając konkretny produkt z tej grupy asortymentowej trzeba więc uwzględnić również ten aspekt.

 Z czego może być wykonany wolnostojący kran ogrodowy?`

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest materiał, z którego może być wykonany wolnostojący kran ogrodowy. Aspekt ten jest powiązany zarówno z estetyką produktów tego typu, jak i ich użytecznością. Bardzo często wpływa on również na trwałość konkretnego wyrobu – warto więc zastanowić się dokładnie nad tym, jakie są nasze oczekiwania pod tym względem. Na rynku dominują obecnie rozwiązania z mosiądzu, aluminium i stali nierdzewnej, bardzo często obudowane materiałem, nadającym im wygląd stojącego w ogrodzie słupka, wykonanego z jednej ze szlachetnych odmian kamienia. Warto jednak zaznaczyć, że dostępne są również inne produkty, a ich różnorodność pozwala na łatwe ich dopasowanie do preferencji użytkownika.

Jakie cechy konstrukcyjne wpływają na użyteczność wolnostojących kranów ogrodowych?

Warto również zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie konstrukcyjne będzie najbardziej użyteczne dla właściciela terenu. Przede wszystkim wolnostojący kran ogrodowy powinien mieć odpowiednią wysokość, dostosowaną do wzrostu osób, które będą wykorzystywały go w codziennych pracach. Warto również dobrać odpowiedni zawór wody. Powinien on być dopasowany do przyzwyczajeń użytkownika. Na rynku najczęściej spotyka się modele z zaworem grzybkowym, jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie w ogrodzie kranu sterowanego dźwignią, uznając go za wygodniejszy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *