Co to jest LIMS?

LIMS, czasami określany jako LIS, lub też LMS to system z informatycznym zarządzaniem informacjami laboratoryjnymi, które to oferuje główne funkcje wspierające procesy każdego nowoczesnego labolatorium. LIMS, czyli Laboratory Information Management System to koncepcja, która ewoluuje wraz z branżą chemiczną, oraz zapotrzebowania laboratoriów na rozwiązania typu informatycznego. Ponadto określany jest jako zestaw głównych funkcjonalności, które to definiują poziom koncepcji LIMS. Warto wiedzieć, że te funkcjonalności dzielą się na pięć faz procesu laboratoryjnego, czyli:

  • rejestrowanie danych związanych z analizowaniem próbek
  • przeglądy, zatwierdzanie, oraz podsumowywanie danych dotyczących probek
  • przetwarzanie, oraz nadawanie jakości związanej z próbkami, oraz wyposażeniem laboratorium
  • śledzenie prac analitycznych
  • przyjęcie i zarejestrowanie próbek wraz z danymi osobowymi

Zarządzanie próbkami

Główną funkcją systemu LIMS jest zarządzanie próbkami. Dzięki temu, próbka zostanie dostarczana do laboratorium, a później jest rejestrowana w odpowiednim systemie. Niektóre z wersji oprogramowania, takie jak LabMaster, pozwala na wsparcie jednostki we wszystkich wcześniejszych fazach takich jak na przykład rejestrowanie zamówienia, wsparcie próbkobiorcy w związku poborem próbek. System wskazać może ilość próbek do pobrania, a także lokalizację realizacji pobrania. Zarządzanie próbkami jest wspieranie przez indetyfikację pobieranego materiału za pomocą kodów kreskowych, które to generowane są przez system, następnie drukowane na etykietach, a na końcu przyklejane na naczyniu, w której znajduje się próbka.

Zarządzanie analizami

Kolejną ważną funkcją systemu jest tworzenie harmonogramu, oraz realizacja analiz zarejestrowanych już próbek. Oprogramowanie wspiera wszystkich pracowników laboratorium w metodach wykonywania analiz, a także w generowaniu sprawozdań.

Zarządzanie konfiguracją

LIMS zapewnia możliwości zarządzania procedurami, a także metodologią obowiązującą w obiekcie jakim jest laboratorium, oraz dzięki systemowi można przypisać proces obsługi klienta. Od realizacji pobrania próbek do wykonania wszystkich potrzebnych analiz.

Zarządzanie obiegiem dokumentów

System LIMS zawiera mechanizmy wspierające takie czynności jak obieg dokumentów na wszystkich etapach procesów odbywających się w laboratorium, zapewniając im odpowiedni format, a także odpowiednią treść produkowanych dokumentów. Dodatkowo zapewnia dostęp do dokumentów wszystkim pracownikom laboratorium.

Obsługa klienta

Obecne systemy typu LIMS zawierają elementy systemów typu CRM, oraz ERP. Systemy te służą do zarządzania obsługą klientów, oraz zasobami ludzkimi.

Zarządzanie wyposażeniem laboratoryjnym

System typu LIMS zawiera ponadto mechanizmu samego nadzoru nad wyposażeniem laboratoryjnym, oferując funkcje rejestru wyposażenia, oraz planowania przeglądów, czy też walidacji sprzętów. DOdatkowo zapamiętuje rejestr wykonanych czynności, związanych z utrzymaniem potrzebnego wyposażenia. System ten pełni nieocenioną rolę w całej pracy obiektu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *