Czy to koniec obniżonych stawek VAT?
W Sejmie pojawił się już nowy projekt ustawy dotyczącej podatku VAT, która zakładał przedłużenie obniżonych stawek podatkowych również w 2023 roku, co ma być ochroną społeczeństwa przed rosnącą inflacją. Czy tak się stanie? W ostatnich dniach do informacji publicznej podana została decyzja Komisji Europejskiej w sprawie owej tarczy antyinflacyjnej.
KE nie widzi przeciwwskazań do utrzymania niższych stawek podatku, ale ma to dotyczyć zaledwie kilku przypadków, między innymi żywności. Nie ma możliwości, aby zerowa stawka podatku dotyczyła gazu ziemnego oraz nawozów sztucznych, nawet okresowo, ponieważ jest to niezgodne z prawem unijnym. Dodatkowo paliwa silnikowe nie mogą być objęte jakąkolwiek obniżoną stawką. Standardowa stawka dla Polski wynosi 23%.
Komisarz ds. gospodarczych o przepisach VAT
W kwietniu 2022 roku zostało wystosowane pismo do ministrów finansów Unii Europejskiej przez unijnego komisarza ds. gospodarczych – Paolo Gentionii. Przypomniano wtedy o nowych przepisach dotyczących VAT, które obowiązują od 6 kwietnia 2022 roku i zostały zaakceptowane jednogłośnie przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Kiedy powrót VAT na nawozy sztuczne i gaz ziemny?
Październikowa ustawa dotycząca przedłużenia tarczy antyinflacyjnej pozwoliła na skorzystanie z zerowego podatku VAT do końca 2022 roku, jednak mimo powstałej ustawy o kolejnym przedłużeniu nie będzie kontynuacji projektu.
Jak się okazuje do Polski zostało wysłane dwukrotnie (we wrześniu i październiku) pismo w sprawie stawek podatków od unijnego komisarza ds. gospodarczych – Paolo Gentionii. W oświadczeniu zostały zawarte wytyczne na temat opodatkowania, z których wynika, że dyrektywa VAT w kwestii gazu ziemnego pozwala jedynie na obniżenie stawki VAT, a nie całkowite jej usunięcie. W przypadku Polski podatek ten wynosi 8%. Do decyzji dodatkowo wymagana jest konsultacja z Komitetem ds. VAT. Jest to kolejne naruszenie prawa, ponieważ mimo udzielonej Polsce zgody w listopadzie 2021 roku na obniżenie podatku, nie zastosowano się do wymogów i ustalono stawkę 0%.
Zatem w roku 2023 szykują się kolejne zmiany w stawkach podatkowych dla poszczególnych dóbr, zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej.
Argumentacja w sprawie braku przedłużenia zerowego podatku
Komisja Europejska poinformowała, że ze względu na kryzys energetyczny oraz gospodarczy, w tym inflację, na które bezpośredni wpływ ma wojna na Ukrainie dotyczy wszystkich państw Unii Europejskiej. Kwestia ta była analizowana przez przeszło rok, przy czym kraje UE najbardziej narażone na skutki kryzysu wdrażały różnorakie rozwiązania mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na gospodarstwa domowe oraz zakłady przedsiębiorcze.
Aktualne prawo unijne nie pozwala na przedłużenie zerowej stawki VAT na nawozy sztuczne i gaz ziemny. W celu ochrony sytuacji rynkowej istotne jest skoordynowanie działań Unii Europejskiej, aby uniknąć rozbieżności w opodatkowaniu pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.