Czy warto inwestować w rynek przedmiotów kolekcjonerskich?
Rynek przedmiotów kolekcjonerskich inaczej zwany alternatywnymi inwestycjami. Jak w przypadku każdej inwestycji w tym przypadku również należy się liczyć ze sporymi kosztami poniesionymi na inwestycje. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo niektórych inwestycji np. wina czy wysoki poziom stopy zwrotu w przypadku sprzedaży.
Rynkiem przedmiotów kolekcjonerskich ponownie zaczęto się interesować po załamaniu rynków w marcu 2000 roku kiedy to inwestorzy potrzebowali stabilności oraz pewnych zysków.
Rynkiem tym zainteresowane są głównie osoby o pewnej zasobności finansowej. W Polsce rynek ten dopiero zdobywa swoich zwolenników. Do najbardziej opłacalnych inwestycji możemy zaliczyć:
Monety kolekcjonerskie – największe zwroty można osiągnąć w przypadku rzadkich okazów. Najwyższe zwroty w roku 2005 wynosiły ok 200%. Tak więc cena złotej monety z 1996 przedstawiająca Jeża z serii Zwierzęta świata do końca 2005 roku wzrosła o 6400%.
Chińska porcelana – jej średnio roczna stopa zwrotu to ok 12-25%. Bogacący się obywatele Chin skupują wyroby z porcelany co powoduje wzrost jej cen.
Wina – rynek ten jest uodporniony na kryzysy gospodarcze czy zmiany stóp procentowych. Zysk jaki można osiągnąć przy inwestycji wynosi ok. 114% w skali 5 lat. Zysk ze sprzedaży win jest zwolniony od podatku dochodowego ale w przypadku sprzedaży nie wcześniej niż pół roku od daty zakupu.
Autografy znanych osobistości – za cenne autografy z lat 1997-2004 można uzyskać zwrot nawet o 170% czyli średnio roczna stopa zysku wynosi ok 24%. Największy wzrost ceny w tym okresie osiągnął autograf Paula McCartneya 660%.
Stare samochody – najbardziej korzystną inwestycją pozostaną kabriolety. Najbardziej cenione są samochody z lat 50. i 60. Średnio roczna stopa zwrotu wynosi ok 8-12%.
Innymi równie pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi są karty pocztowe, najbardziej pożądane są jednak te sprzed 1930 roku oraz uwieczniające wyjątkowe wydarzenia, komiksy, książki oraz zegarki.
Występowanie okazji rynkowych czy udokumentowane na dobrym poziomie stopy zwrotu ukazują, że rynek przedmiotów kolekcjonerskich jest dobrą alternatywą na stabilna i efektowną inwestycje.
Olek
10 listopada 2014 - 10:09
Żeby zarobić na rynkach kolekcjonerskich to trzeba zainwestować nie tylko swoje pieniądze, ale również sporo czasu na poznanie rynku oraz jego śledzenie, a to znacznie zmniejsza atrakcyjność inwestycji.
Franek
12 kwietnia 2016 - 11:59
Trzeba miec dużo wiedzy i doświadczenia, aby skutecznie na tym zarabiać. Byle laik przepadnie.