Czym jest rolnictwo regeneratywne?
Rozwój rolnictwa coraz bardziej podkreśla znaczenie działań w zakresie agrokultury. Do jednych z tego typu działań zalicza się rolnictwo regeneratywne. Przez działania w zakresie ochrony naturalnych ekosystemów, wody oraz gleby – ten model rozwoju opiera się głównie na utrzymaniu oraz odtworzeniu potencjału gleby. W przypadku rolnictwa regeneratywnego produkcja prowadzona jest w sposób, który ma nie szkodzić środowisku przyrodniczemu, a także szanować jego zasoby. Dlatego zasady wykorzystywane w rolnictwie regeneratywnym znane są znane są od dawna rolnikom, a jednocześnie ich zadaniem jest wzbogacenie gleby, poprawa stanu wód oraz ekosystemów. Z pojęciem rolnictwa regeneratywnego nierozerwalny jest model gospodarowania alternatywnego dla rolnictwa intensywnego. Ma to na celu zadbanie o prawidłowy stan środowiska naturalnego. Rolnictwo tego typu kładzie główny nacisk na produkowanie zrównoważonej oraz zdrowej żywności. Wśród głównych założeń rolnictwa regeneratywnego wyróżnia się odtwarzanie oraz utrzymywanie wysokiego potencjału plonotwórczego gleby, a także prowadzenie takiej produkcji rolniczej, która jest przyjazna środowisku naturalnemu. Ponadto rolnictwo regeneratywne ma skutecznie redukować emisję dwutlenku węgla, aby przez to odwracać negatywne zmiany klimatyczne.
Znaczenie rolnictwa regeneratywnego
Praktyki wykorzystywane w rolnictwie regeneratywnym stosowane są przez wielu rolników od dawna i wiążą się z pojęciem rolnictwa tradycyjnego. Wśród najczęstszych praktyk wykorzystywanych w rolnictwie regeneratywnym wyróżnia się
- Uprawa bezorkowa, czyli minimalna uprawa gleby. Dzięki ograniczeniu uprawy do minimum nie zostaje zakłócone życie w glebie, natomiast mikroorganizmy glebowe mogą jeszcze lepiej dostarczać roślinom składników odżywczych.
- Intensywne wykorzystanie nawozów naturalnych, a także zrównoważone nawożenie oraz ograniczenie do niezbędnego minimum środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych.
- Wapniowanie gleby ze względu na to, że wapń to jeden z najważniejszych składników odżywczych w glebie. Decyduje o jej pulchności, odczynie, a jednocześnie może ograniczać występowanie szeregu chwastów oraz chorób roślin.
- Uprawa roślin okrywowych – ze względu na długie korzenie roślin okrywowych możliwe jest spulchnianie gleby oraz okrywanie jej przed nadmierną ekspozycję na działanie promieni słonecznych. Zapobiega to wysuszaniu gleby co poprawia jej strukturę.
- Zwiększenie bioróżnorodności roślin uprawnych – sprawia to, że gleba staje się mniej uboga.
Główne cele rolnictwa regeneratywnego
Rolnictwo regeneratywne gwarantuje holistyczne podejście względem uprawy ziemi. Jest to zatem agrotechnika, na którą składa się szereg procesów mających poprawić kondycję gleby. Głównym celem jest odbudowa poziomu materii organicznej gleby. To z kolei pozytywnie wpływa na regenerację gleby, zwiększenie urodzajności. Jednak ważne zadania dla rolnictwa regeneratywnego to także ochrona gleby, produkcja doskonałej jakości żywności i paszy, wzrost plonów, ograniczenie środków ochrony roślin oraz oszczędność energii.