Dzięki czemu zawdzięczamy unikatowość whisky?

Kto by pomyślał, że whisky zaczęli produkować zakonnicy. Proces ten w XI wieku przystosowali do wytwarzania winiaku. Poddawali oni destylacji sfermentowane zboża gdyż na północy Europy warunki nie sprzyjają uprawie winorośli. Dzięki temu przed XII wiekiem zaczęto uzyskiwać whisky w Irlandii. Do Szkocji trafiła z zakonnikami. Zaczęto coraz bardziej interesować się destylacją przez co w XVI wieku powszechnie destylowano whisky prawie w każdym gospodarstwie a proces destylacji stale ulepszano.

Aby wytworzyć whisky potrzeba dużo czasu i cierpliwości a ponadto jęczmień, wodę, drożdże, dwa duże pojemniki i dębową beczkę. Jednak występują różnice między rodzajami whisky. Skąd się one biorą? Najważniejsza jest woda, następnie ważny jest słód czyli skiełkowane i uprażone/ususzone ziarna zbóż najczęściej jęczmienia, żyta bądź kukurydzy. Jednak etap produkcji słodu może być pominięty. Ziarno można prażyć się lub suszyć na otwartym ogniu, powietrzu lub w dymie torfowym. Ma to ogromne znaczenie dla smaku whisky.

Intensywny dymny smak z korzenną nutą i torfowym bukietem prezentuje whisky z wysp Islay i Orkadów natomiast prawie bezdymne whisky są wytwarzane w rejonie Highland Glengoyne.

Jednak to co głównie decyduje o smaku to woda, a dokładnie jej źródło oraz to przez co płynie. Najlepsza woda jest miękka i płynie przez torf, który pokrywa granit. Taka woda znajduje się w dolinie rzeki Spey. Dzięki tej wodzie, która pochodzi z górskich źródeł w dolinie Speyside znajduje się najwięcej destylarni w Szkocji.

Na niezwykłość whisky ma to co się z nią robi po wyprodukowaniu gdyż na początku jest to tylko wódka, która leżakuje w dębowych beczkach i to właśnie nadaje whisky niezwykłego koloru i smaku. Dzieje się tak dzięki temu, że następuje reakcja chemiczna dębu z alkoholem. Na różnorodność ma wpływ pochodzenie dębu.

Wiek beczki ma znaczenie.
W Ameryce używa się tylko nowych beczek natomiast Szkoci stosują używane lecz na ostateczny wygląd i smak whisky ma wpływ to co było wcześniej w używanej beczce. Używane są beczki w których był amerykański burbon, sherry czy whisky. Niektóre destylarnie ostatnią kropkę nad i nadają whisky przelewając ją po 10-15 latach do beczek po porto, maderze, koniaku lub calvadosie. To wszystko nawet wyprodukowanej w jednym cyklu whisky nadaje różny smak, aromat, kolor czy nawet charakter.


Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *