Nawożenie dolistne azotem
Azot w nawozach dolistnych
Azot jest składnikiem niezwykle często stosowanym podczas nawożenia dolistnego. Najpopularniejszym nawozem azotowym jest mocznik. Jest to bardzo ważny dla roślin makroelement, który warunkuje ich poprawne plonowanie. Większość roślin uprawnych wykazuje bardzo wysokie zapotrzebowanie na azot. Tym samym w Polsce wykorzystuje się bardzo duże ilości nawozów azotowych. Najczęściej azotany podawane są do glebowo, jednak częściowo stosuje się je także dolistnie, wówczas jest to forma wodnego roztworu mocznika. Nawożenie doliste azotem można wykorzystać do wielu gatunków roślin i to w różnych fazach rozwoju. Bardzo często nawozy takie połączone są z innymi zabiegami, na przykład fungicydowymi. Mocznik charakteryzuje się bardzo wysoką rozpuszczalnością w wodzie. Dlatego przygotowanie cieczy roboczej jest bardzo prostym zadaniem. Jednak od 1 sierpnia 2021 możliwe jest stosowanie mocznika tylko z powłoką biodegradowalną lub inhibitorem ureazy.
Nawożenie dolistna azotem – bezpieczeństwo upraw
W czasie zabiegów i nawożenia azotem istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo roślin oraz całej uprawy. Jeszcze do niedawna, kiedy azot dostarczany był głównie poprzez mocznik, wówczas dawka była dostosowana do fazy rozwojowej rośliny oraz warunków pogodowych. Należało uwzględnić także odpowiednie formy azotu, aby nie doszło do ryzyka poparzeń roślin. Natomiast nowoczesne nawozy dolistne azotowe to gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa upraw. Najczęściej zawierają one dwie formy azotu, czyli azotanową oraz amonową. Zaleca się je stosować zwłaszcza w czasie najbardziej intensywnego wzrostu roślin. Wynika to z faktu, że wówczas zapotrzebowanie rośliny na azot jest zdecydowanie najwyższe. Dlatego pozwoli to efektywnie wykorzystać nawóz, co przełoży się na przyrost plonu. Ponadto dodatkowe źródło azotu wzmocni przyrost biomasy zarówno podziemnej jak i nadziemnej.
Korzyści ze stosowania nawozów azotowych w formie dolistnej
Nieustannie wzrasta znaczenie dolistnego zastosowania azotu. W ten sposób rośliny mogą bardzo szybko uzupełnić niedobory. Z tej perspektywy nawożenie dolistne jest korzystniejsze niż doglebowe. Wynika to z faktu, że rośliny znacznie szybciej pobierają składniki mineralne z liści aniżeli przez system korzeniowy. Co więcej nawożenie dolistne okazuje się dużo bardziej bezpieczne dla środowiska naturalnego. Z kolei nawozy azotowe stosowane do gleby są wypłukiwane przez deszcz, natomiast następnie trafiają do zbiorników wodnych takich jak rzeki, jeziora czy bagna. Powoduje to nie tylko wysokie straty ze względu na utlenianie oraz wymywanie się azotu. Jednocześnie to także zagrożenie dla środowiska naturalnego, a w szczególności dla zwierząt i mikroorganizmów. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że nawozy dolistne aplikowane są bezpośrednio na liść, to straty w tym przypadku są dużo mniejsze. Są także bardzo wygodne w stosowaniu, gdyż forma płynna jest niezwykle uniwersalna. Tym samym przygotowanie cieczy robocze jest szybką czynnością.