Obligacje korporacyjne

korporacjaW ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nastąpił znaczny wzrost na polskim rynku obligacji firm, z najświeższych danych wynika, że wartość obligacji korporacyjnych pod koniec drugiego kwartału wyniosła 55,4 miliardy złoty. To o 30% więcej niż przed rokiem. Przykładem dla tak imponującej zwyżki jest Cyfrowy Polsat, emisja papierów dłużnych Polsatu Cyfrowego miała wartość miliarda złotych.

Wynika z tego, że jest to dobry czas na inwestowanie nie tylko w obligacje skarbowe. Obligacje korporacyjne mają tendencję zwyżkową i jak na razie nie zauważa się żadnych nadchodzących zmian. Odnotowano, że samorządy terytorialne, banki, oraz firmy posiadają obligacje przekraczające 141 miliardów złoty.

Ograniczenia kredytów dla firm w trakcie globalnego kryzysu finansowego spowodowały osłabienie najmocniej zagrożonych branż budownictwa i deweloperów. W pierwszych latach po zakończonym kryzysie właśnie z tego sektora pochodziła większość emitentów obligacji. Rynek został zachwiany brakiem bezpieczeństwa i spowolnieniem rozwoju. Obecnie umocnił swoją pozycje i stał się o wiele bezpieczniejszy na wypadek nie wypłacalności emitentów. Ryzyko inwestycyjne jest teraz dużo mniejsze wprowadzenie regulacji ustawowych i tych wprowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych sprzyja większemu bezpieczeństwu.

O atrakcyjności korporacyjnych świadczy fakt o powiększeniu się liczby znaczących firm na tym rynku chodzi tu o: Enea, PKN Orlen, PGE, PGNiG, Tauron, Multimedia, Energa są to spółki posiadające obligacje o wartości co najmniej miliarda złotych.


Opinie

  1. Rozrastające się korporacje w moim przekonaniu wcale nie są czymś dobrym jeśli chodzi o rynek. Po jakimś czasie upadłość takiej ogromnej korporacji może doprowadzić kryzysów. Moim zdaniem lepiej opierać się na małych firmach

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *