Od dziś obowiązuje nowa ustawa o obligacjach
Wraz z nową ustawą uchwaloną przez sejm i przekazaną do Komisji Finansów Publicznych podmioty, które emitują obligacje będą mogły uzyskać korzystniejsze warunki do emisji papierów dłużnych. Dla przedsiębiorców oznacza to zdobywanie środków finansowych tylko w postaci kredytu bankowego. Ustawa wprowadza też powołanie instytucji zgromadzenia obligatariuszy. Zmiany dotyczą też zdolności emisji obligacji przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Według znawców rynku nie przysporzy to większego zainteresowania inwestorów zagranicznych polskim rynkiem obligacji. Znaczenie ma tu wysokość emisji i to, że spółki polskie są zbyt małe i słabsze finansowo.
Nowe przepisy mają znaczenie dla rynku długo terminowych korporacyjnych papierów dłużnych. Te obligacje są emitowane głównie przez firmy, które nie mają powiązań z rynkiem finansowym. Ustawa zapewni przedsiębiorcom nowe źródło finansowania oprócz dotychczasowych. Będą także wprowadzone dwa rodzaje obligacji podporządkowane i wieczyste.
Obligacje podporządkowane będą musiały posiadać z góry zapisaną kolejność roszczeń na wypadek gdyby doszło do likwidacji lub bankructwa emitenta.
Obligacje wieczyste to papiery, które nie podlegają wykupowi, ale będą gwarantowały wypłacanie odsetek w formie wieczystej renty. Emisje tego rodzaju papierów były dotąd nie możliwe ponieważ nie było w tej kwestii specjalnych regulacji. Zmiana będzie także w zabezpieczeniach chodzi o poręczenia weksle i oświadczenia o poddaniu się egzekucji.