Powietrzna pompa ciepła – czym jest i jak działa?

pompy ciepła

W obecnych czasach instalacje grzewcze oparte na paliwach kopalnych powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej stosowane są pompy ciepła, które obniżają koszt eksploatacji, ale również są znacznie bardziej przyjazd środowisku, nie odprowadzając do atmosfery żadnych zanieczyszczeń – tak jak jest to w przypadku tradycyjnych systemów. Co za tym idzie władze lokalne i państwowe oferują wiele rozwiązań dofinansowujących przedsięwzięcia w pompy ciepła, dlatego też koszt montażu możemy znacznie zmniejszyć korzystając z jednego z nich. Jeśli jesteście ciekawi czym jest i jak działa pompa ciepła to zapraszamy do ciągu dalszego artykułu.

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to nic innego jak system, który w swoim działaniu wykorzystuje odnawialne źródła energii, a co za tym idzie w dużej mierze przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w atmosferze. W swojej pracy wykorzystuje głownie powietrze, które jest dostępne za darmo i praktycznie w nieskończonej ilości. Zadaniem pompy ciepła jest pochłanianie ciepła z zewnątrz, a następnie konwertowania go na ciepło w pomieszczeniach naszego domu czy firmy. Takie ciepło następnie możemy wykorzystać do ogrzewania podłogowego czy też do nagrzewania wody użytkowej. Często możemy się spotkać z głosami, które mówią, że powietrzne pomocy ciepła mają zły wpływ na środowisko, ponieważ wymagają energii elektrycznej do jej uruchomienia. Prawda jest jednak zupełnie inna, gdyż ciepło z powietrza ciągle się odnawia i to w naturalny sposób, sprawiając że pompa jest wręcz przyjazna środowisku.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Jak już pokrótce powiedzieliśmy powietrzna pompa ciepła działa podobnie do… Lodówki. Ciepło z powietrza jest pochłaniane z zewnątrz i następnie wchłaniane do cieczy. Ta przechodzi przez sprężarkę, jest podgrzewana i na koniec transportowana do układów ogrzewania oraz ciepłej wody w domu. Oczywiście, pompy ciepła efektywniej pracują wtedy gdy jest cieplej, ale warto pamiętać, że najnowsze modele radzą sobie nawet z mrozami rzędu -20/-21 stopni Celsjusza.

Jakie plusy mają powietrzne pompy ciepła?

Tych jest naprawdę dużo, a my postaramy się Wam wypunktować te najbardziej istotne:

  • Pozwala znacznie zredukować koszt rachunków za ogrzewanie,
  • Są źródłem energii znacznie obniżającym poziom dwutlenku węgla w atmosferze,
  • Pompa ciepła kwalifikuje się do programów dofinansowania, dlatego też już na starcie możemy znacznie obniżyć sobie koszt instalacji,
  • Zapewnia gospodarstwu domowemu zarówno ciepłe powietrze, jak i ciepłą wodę,
  • Nie ma wymagań umowy z dostawcami, ponieważ pompy ciepła są niezależnymi urządzeniami,
  • Bardzo łatwo się je konserwuje, dlatego często określane są typem „zamontuj i zapomnij”.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *