Warto inwestować w energię odnawialną?
Inwestowanie w farmę wiatrową wydaje się być obecnie bardzo opłacalne, choćby z uwagi na fakt, że zapotrzebowanie w energię wiatrową staje się coraz większe. Dlatego też można liczyć tu na dość szybki zarobek i zwrot zainwestowanych pieniędzy, dzieje się to także za sprawą Unii, która coraz mocniej naciska na tego typu rozwiązania. Decydując się na taką inwestycję nie podejmujemy wielkiego ryzyka na tym rynku trudno o spekulacje ponieważ decydującą rolę odgrywa tu wiejący wiatr, który przecież będzie wiał zawsze. Wyliczenie konkretnych zysków nie jest proste ponieważ zależą one od tego w jakim miejscu położona jest farma oraz od ilości działających tam wiatraków i ilości odbiorców energii wiatrowej.
Kolejnym promowanym przez Unię Europejską źródłem energii odnawialnej. Jest to obecnie jeden z najbardziej popularyzowanych sposobów pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej na Zachodzie. Energia elektryczna jest tu pozyskiwana dzięki beztlenowemu przetwarzaniu substancji organicznych. Na taką inwestycję nie są konieczne ogromne nakłady finansowe do wyprodukowania gazu potrzebne są : surowce rolnicze, płynne lub stałe odchody zwierzęce, produkty uboczne rolnictwa, pozostałości przemysłu spożywczego oraz biomasa leśna. W procesie fermentacji tych produktów powstaje biogaz rolniczy. Jest rozwiązanie także dla pozbycia się nie potrzebnych odpadów komunalnych. Jest to więc bardzo dobra inwestycja dla pozyskiwania energii.
Biomasa jest najstarszą z metod pozyskiwania energii, jej składnikami konicznymi do jej produkcji są odpady z gospodarstw domowych, odpady z przycinania miejskich terenów zielonych. Oprócz tego uprawiane są specjalne rośliny, które mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, ale mogą posłużyć także do produkcji energii ekologicznej. Zazwyczaj są to takie rośliny jak: trzcina, kukurydza, zboża, słonecznik, wierzba wiciowa.
Biogazy są nie zawodnym i najprostszym sposobem pozyskiwania energii, nie wymagającym dużych nakładów finansowych ani specjalnych uwarunkowań środowiskowych. Taka forma inwestycji może przynosić spore zyski ze względu na dużą dostępność i nie wielkie nakłady.
Błażej
19 listopada 2015 - 13:46
Jeżeli polityka UE się nie zmieni, to odnawialne źródła energii nie będą tylko atrakcyjna inwestycja, ale przymusem wynikającym z nałożonych wymogów. Już teraz palenie węglem, a nawet ekogroszkiem (swoją drogą, to także węgiel) jest zabronione. Wiele lokalnych samorządów w planach zagospodarowania przestrzennego już od kilku dobrych lat ma wymóg ogrzewania domów tylko paliwami ekologicznymi.
mnnn
20 listopada 2015 - 15:38
Na pewno jest to dobry biznes, bo to logiczne, że dotychczasowe złoża surowców energetycznych kiedyś się wyczerpią. Nie bez powodu produkuje się samochody z silnikiem elektrycznym, projektuje domy pasywne itd. Myślę, że warto zainteresować się tematem, zwłaszcza w przypadku energii elektrycznej, bo to będzie musiało się rozwijać. Pytanie, czy to odpowiedni czas na takie inwestycje?
ZCX
8 kwietnia 2016 - 13:08
w Polsce chyba najwięcej inwestuje się w wiatraki, ogólnie jest to chyba najłatwiejsza forma, bo stawiasz wiatrak i już, z ta całą biomasa jest więcej zachodu
lucy
12 kwietnia 2016 - 11:56
dokładnie, stawiają te wiatraki, gdzie popadnie, a jest tyle mniej inwazyjnych źródeł…