Wzrost popytu na lokale komercyjne
Rozwój branży budowlanej sprawia, że wzrasta również zainteresowanie lokalami handlowo-usługowymi. Z opublikowanych ostatnio badań wynika, że Polacy w ponad 60 procentach uważają nieruchomości za dobrą lokatę kapitału, a ponad 40 procent ocenia kupno nieruchomości jako zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Z badań wynika, że zakup nieruchomości jest bezpieczną inwestycją jednak nie koniecznie w każdym przypadku.
Lokowanie kapitału w nieruchomościach zmniejsza ryzyko poniesienia strat ponieważ ceny mieszkań są na dość stabilnym poziomie także tych pochodzących z rynku wtórnego. Istnieje jednak pewien minus spowodowany dużą ilością ofert na rynku nieruchomości. Dlatego kupno mieszkania i jego wynajęcie w celach zarobkowych nie koniecznie przyniesie oczekiwane zyski. Wiąże się to także z rosnącymi kosztami jakie trzeba ponosić na utrzymanie mieszkania, zdaniem ekspertów po odliczeniu wszystkich ponoszonych kosztów dochód nie przekroczy 4,5 procent w skali roku. W przypadku nie znalezienia najemcy mieszkanie przez jakiś czas może stać puste oznacza to zmniejszenie oczekiwanych zysków.
W ostatnim czasie popularne stało się inwestowanie w lokale usługowo-handlowe przede wszystkim te, które znajdują się w pobliżu nowo powstałych osiedli. Okazuje się, że wynajem lokali handlowo-usługowych przynosi dużo wyższe stopy zwrotu nawet 10 procentowe. Dobrą wiadomością jest raport podany przez globalną agencję nieruchomości CBRE mówiący, że Polska ma najwyższy poziom bezpieczeństwa w tego rodzaju inwestycjach. Według raportu Polska zajmuje czwarte miejsce na kontynencie pod względem atrakcyjnych ofert inwestycyjnych.
Zakup lokalu komercyjnego pod wynajem jest inwestycją w której mogą uczestniczyć również osoby mniejszym zasobem kapitału może to być 300 tysięcy złoty. Taki sposób lokowania kapitału nie obarcza inwestora bieżącym zarządzaniem inwestycją ponieważ zajmuje się tym spółka mająca za zadanie szukanie najemców oraz sprawuje opiekę nad całym obiektem. W ten sposób funkcjonują w Polsce pasaże handlowe pod nazwą Czerwona Torebka. Działanie spółki polega na inwestowaniu w budowę mini centrów handlowo-usługowych, a następnie sprzedaż powierzchni inwestorom indywidualnym. Z racji zainwestowanych przez siebie środków spółka gwarantuje 8 procentową stopę zwrotu w ciągu 15 lat jest ona waloryzowana co roku według wskaźnika inflacji. Zyski są wypłacane kwartalnie prawo własności daje wpis do osobnej dla każdej nieruchomości księdze wieczystej. Do obowiązków spółki należy zarządzanie pasażami oraz dokonywanie niezbędnych remontów czy modernizacji.
Poparciem dla opłacalność inwestowania w lokale komercyjne jest większa chęć ze strony Polaków robienia zakupów w osiedlowych sklepach. Z danych wynika, że taką formę zakupów deklaruje aż 90 procent Polaków. Powoduje to zauważalny w ostatnim czasie spadek klientów w wielkich sieciach handlowych. Z danych wynika, że liczba klientów w sieciówkach w porównaniu do roku 2015 spadła o około 10 procent. Według opinii ekspertów jest to spowodowane wyrównywanym poziomem cen pomiędzy sieciówkami, a sklepami osiedlowymi. Jest to sprzyjające dla właścicieli powierzchni na których znajdują się osiedlowe sklepy. Więcej klientów to większe obroty i większe zyski.